ШАЦЬКА РАЙОННА РАДА
 
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
44000 Волинська обл., смт Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б
   
   
тел/факс: (03355) 2-07-50, e-mail: sh_rada@ukr.net
 
 
 
 
 
 
 

 
           
         
 

Оформлення спадщини без правовстановлюючих документів

       Одними з найбільш розповсюджених питань, з якими звертаються клієнти до Шацького бюро правової допомоги – є питання, що стосуються спадщини. Рано чи пізно з ними стикаються більшість громадян. Досить часто в цьому випадку виникають проблеми з оформленням будинків, на яких немає документів, що підтверджують право власності, так званих правовстановлюючих. Можливо, спадкодавець за життя просто не встиг отримати свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а може, і не поспішав цього робити, гадаючи що і «так все моє», однак потім у дітей та й онуків виникає багато труднощів щодо оформлення спадщини на таке майно. Найчастіше такі ситуації виникають коли потрібно оформити спадщину на будинки, збудовані за радянських часів  в сільській місцевості.
       Отже, давайте перейдемо до суті:
       1. Після відкриття спадщини, йдемо до нотаріуса за місцем її відкриття, і пишемо заяву про прийняття спадщини, якщо проживали разом із спадкодавцем на момент смерті, то такої заяви не потрібно.
       2. Необхідно також написати у нотаріуса заяву на видачу свідоцтва про право на спадщину.
        3. Для видачі свідоцтва потрібні правовстановлюючі документи на майно, які підтверджують право власності на нього. В разі їх відсутності, нотаріус пише постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на майно спадкодавця. І роз`яснює порядок вирішення цього питання в суді.
       Далі необхідно буде звертатися з позовом про визнання права власності на спадкове майно, до суду. Ось приблизний перелік документів, які необхідно зібрати:
       - копії свідоцтв про народження спадкодавця та спадкоємців;
       - копії паспортів спадкоємців;
       - копія свідоцтва про смерть спадкодавця;
       - документи, підтверджуючі родинні зв’язки зі спадкодавцем (копія свідоцтва про народження спадкоємців, чи усиновлення);
       - постанова нотаріуса, про відмову у вчиненні нотаріальної дії;
       - технічний паспорт на житловий будинок;
       - копія документів, підтверджуючих факт прийняття спадщини (виписка з будинкової книги, копія заяви про прийняття спадщини тощо) та ін.
       Коли необхідні документи буде зібрано, залишиться довести в суді право власності спадкодавця на майно, щоб суд його визнав за вами, після чого ви зможете отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріуса.
       За подання позову про визнання права власності на нерухоме майно, в порядку спадкування, особою сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу,  відповідно до Закону України «Про судовий збір».
       Тому, при виникненні проблемних питань стосовно спадкування майна при відсутності правовстановлюючих документів, ви маєте право звернутися за безоплатною правовою допомогою до Шацького бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: смт Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 16, тел. (03355) 2-08-47, де отримаєте безкоштовно юридичні консультації, роз’яснення, допомогу в складанні відповідних заяв, звернень та документів процесуального характеру, в тому числі і щодо визнання права власності на спадкове нерухоме майно в порядку спадкування за законом чи заповітом при відсутності правовстановлюючих документів, а також представництво у суді.

.

   
Роксолана Цвид,.начальник
Шацького бюро правової допомоги
       
     
15.02.2018 року
       
 
Фотогалерея