ШАЦЬКА РАЙОННА РАДА
 
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
44000 Волинська обл., смт Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б
   
   
тел/факс: (03355) 2-07-50, e-mail: sh_rada@ukr.net
 
 
 
 
 
 
 

         
       
 

ДОТРИМАННЯ ПРАВИЛ ДОБРОСУСІДСТВА

         У зв’язку з частим надходженням звернень від мешканців Шацького району про недотримання сусідами правил добросусідства, Шацьке  бюро правової допомоги надає інформацію щодо порядку дотримання громадянами  таких правил та механізму врегулювання суперечок. Варто знати, що кожен, у користуванні земельною ділянкою, має певні обов'язки. Відповідно до Земельного кодексу України власники земельних ділянок і землекористувачі зобов'язані дотримуватися правил добросусідства.
         Що таке добросусідство?
         Суть добросусідства полягає в тому, що сусіди повинні обирати способи використання земельних ділянок, що завдають найменше незручностей власникам сусідніх ділянок. Такими незручностями можуть бути:
         - затінення від будинків або інших споруд, дерев та чагарників;
         - задимлення внаслідок спалювання відходів;
         - неприємні запахи, які виникають внаслідок господарської або іншої діяльності;
         - шумове забруднення тощо.
         Cторони сусідніх земельних ділянок зобов’язані не перешкоджати цільовому використанню сусідніх земельних ділянок, та не допускати негативний вплив на сусідню земельну ділянку.
         До прикладу, неприпустимий впливу на сусідню земельну ділянку є втрата можливості власником або землекористувачем вирощувати сільськогосподарську продукцію, будувати будинки та інші споруди, що є перепоною для використання земельної ділянки за цільовим призначенням. Незручності можуть створювати зелені насадження, що ростуть на сусідній земельній ділянці чи на межі земельних ділянок та затіняють ділянку, заважають вирощуванню городини. Власники ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, повітря, земельні ділянки та інше.
         Згідно з Державними будівельними нормами України Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій", існують мінімально допустимі відстані від дерев та чагарників до меж земельної ділянки, будівель та споруд в сільській місцевості:
          - відстань від межі суміжної земельної ділянки до стовбурів дерев, які висаджуються, має бути від 4 м до 6 м в залежності від величини крони, а до кущів – 1,0 м.
         - відстань від будинків та споруд до дерев і чагарників повинна бути: від будинку до стовбурів дерев — 5,0 м; від будинку до чагарників — 1,5 м. При цьому дерева не повинні заважати проїзду і роботі пожежних автомобілів.
          - відстань від житлового будинку та літньої кухні:
         до господарських будівель (сараїв)  має бути 15метрів;
         до майданчиків для компосту, дворових вбиралень, сміттєзбірників має бути 15 метрів.
         - відстань від питного колодязя:
         до господарських будівель (сараїв) має бути 20 метрів;
         до майданчиків для компосту, дворових вбиралень, сміттєзбірників має бути 20 метрів.
         Вигрібні ямі повинні бути віддалені від меж земельних ділянок, стін житлових та громадських будівель і споруд не менше, ніж 20 м. Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства.
         Важливо запам’ятати, якщо на сусідній ділянці немає будинку, то власна будівля повинна в будь-якому випадку знаходитися як мінімум за 1 м від межі. Для нової садибної та дачної забудови відстань від межі повинна бути не менше 3 м. При цьому, конструкції будинку не повинні виступати за межу.
         Також, власник або користувач присадибної ділянки з боку вулиць та сусідніх ділянок має право огородити свою територію. При цьому, висота огороджень має бути не більше ніж 2 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею.
         Якщо сусідні земельні ділянки відокремлені рослинною смугою, стежкою, рівчаком, каналом, стіною, парканом або іншою спорудою, то власники цих ділянок мають право на їх спільне використання, якщо зовнішні ознаки не вказують на те, що споруда належить лише одному з сусідів. Власники сусідніх земельних ділянок можуть користуватися межовими спорудами спільно за домовленістю між ними.
         Часто власники(землекористувачі) самовільно знищують зелені насаджень, які їм заважають, не розуміючи юридичних наслідків таких дій. Власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені та гілки дерев і кущів, які проникають з сусідньої земельної ділянки у випадку, якщо таке проникнення є перепоною для використання земельної ділянки за цільовим призначенням. У будь-якому іншому разі, положення земельного та цивільного законодавства, не дають права власникам (землекористувачам) на знищення чи іншого роду пошкодження зелених насаджень, які проникають з сусідньої ділянки, під загрозою відповідальності, зокрема буде відшкодовувати в повному обсязі нанесені збитки.
         Чинне цивільне законодавство передбачає можливість потерпілій стороні захистити свої законні інтереси.
         Способи захисту своїх прав
         У разі виникнення спору щодо дотримання громадянами правил добросусідства, необхідно звернутися землевласникові у сільську, селищну, міську раду із заявою. Подана заява розглядається у тижневий строк, за участю зацікавлених сторін, які повинні бути повідомлені про час і місце розгляду спору. Для об’єктивного розгляду спору, необхідне зібрання доказів, участь зацікавлених осіб, розгляд спору на місці тощо. За наслідками розгляду спору приймається рішення, нагляд за виконанням якого здійснюється органом, який прийняв це рішення. У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, спір вирішується судом.
         Однак, перш ніж звертатися до суду, на доказ того, що Ваше право порушено, необхідно зібрати пакет документів: акт перевірки, експертний висновок тощо. Зафіксувати порушення земельного законодавства мають право: органи Держекоінспекції; органи Держгеокадастру; незалежний експерт.
         Тому, коли сусід порушує правила добросусідства, не зволікаючи звертайтесь до сільської ради (або міської) за місцезнаходженням земельної ділянки, аби комісія, склавши акт огляду, зафіксувала такий випадок. Далі, за необхідністю, звернутись до суду з позовною заявою про припинення порушень правил добросусідства.
         Це основні, але далеко не усі правила добросусідства, яких потрібно дотримуватись сусідам щоби уникати суперечок та непорозумінь. За детальною інформацією звертайтесь до Шацького бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою: смт. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 1б, тел. (3355) 2-08-47.  E-mail  shatske@legalaid.lt.ua

 

     
   
23.04.2020 року
 
Фотогалерея