ШАЦЬКА РАЙОННА РАДА
 
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
44000 Волинська обл., смт Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б
   
   
тел/факс: (03355) 2-07-50, e-mail: sh_rada@ukr.net
 
 
 
 
 
 
 
Новини

Чи зуміють в Шацькому районі зберегти сільські ФАПи

       Медична реформа, яка стартувала ще у минулому році, змусила райони та громади на місцях не лише приймати рішення про реформування первинної та вторинної ланки медицини, а й поклала чимало обов’язків на місцеві бюджети з їх утримання.

       Саме про функціонування закладів первинного рівня медицини, тобто ФАПів, обговорювали на координаційній раді з питань місцевого самоврядування в Шацькій районній раді. Спільно обговорити питання функціонування мережі сільських медичних закладів та їхнього фінансування покликали сільських голів, сімейних лікарів Пульмівської та Піщанської амбулаторій, депутатів районної ради та членів профільної комісії, а також представників Шацької районної лікарні, до структури якої і входять заклади первинної ланки медицини району.

       Сергій Карпук, голова Шацької районної ради, котрий і проводив засідання координаційної ради, на початку повідомив, що Шацька районна лікарня днями уже уклала угоду із Національною службою здоров’я, і тепер напряму отримуватиме кошти на своє функціонування. А модель реформування закладів медицини району визнали в області однією з найкращих для невеликих районів, коли первинна ланка є структурним підрозділом вторинної. В той же час, коли на функціонування Шацької районної лікарні коштів медичної субвенції у 2019 році вистачатиме, то стурбованість викликає фінансування сільських ФАПів (у цьому році на район передбачено на вторинну ланку 5,3 млн. грн., по Шацькій ОТГ – 5,7 млн.грн.).

       З 1 січня медична галузь фінансуватиметься по-новому – через Національну службу здоров’я по так званих червоних( по 240 грн. на одного жителя, які не уклали угоди з сімейними лікарями), та зелених списках (від 370 грн. на тих, котрі уклади договори). Зараз в районі угоди з сімейними лікарями уклали майже 12 тисяч жителів району. Відповідно за формулою порахували, що район має отримати 6,2 млн. грн. на первинку. Але цих коштів, як відзначив Сергій Карпук, аби повноцінно функціонувала первинка із тією мережею закладів (ФАПів), яка є сьогодні, недостатньо.

       «Сьогодні жоден район області не залишився без процесу оптимізації ФАПів. З подібними проблемами зіткнулись і ми. Тому разом із сільськими головами, лікарями ми маємо вирішити, де прийняти рішення про скорочення кількості працівників, і чи готові сільські ради, які мають кошти, дофінансовувати заклади медицини на своїх територіях, аби зберегти там фельдшерів», - зазначив Сергій Карпук.

       Відповідно до норм, при кількості населення більше 750 людей в селі має діяти пункт здоров’я, а таке визначення, як фельдшерсько-акушерський пункт, узагалі відсутнє в організації медицини. Хоча законодавство не забороняє власникам медичних закладів (районним радам та громадам) залишати їх, дофінансовуючи їхню діяльність. Тобто рішення, залишати медзаклад в тому чи іншому селі, має приймати районна рада спільно із сільськими головами, керівниками первинної та вторинної ланки.

       «Інші райони, наприклад, залишали ФАп у селах, де є більше 300 жителів. Тому нам треба знайти такий варіант виходу із ситуації, в якій найменше страждали б люди в селах, а медицина була б на належному рівні», - наголосив голова районної ради.

       Багато було нарікань від сільських голів, котрі, звісно, були незадоволені такою ситуацією. Адже кожен розумів, що від відсутності медика на селі страждатимуть, в першу чергу, люди літнього віку, котрі й становлять чи не третину населення в невеликих селах. І аби зберегти мережу закладів медицини в селах, охопити медичним обслуговуванням жителів віддалених сіл, сільські голови та керівництво Шацької ОТГ погодились на дофінансування ФАПів. Також Сергій Карпук відзначив, що будуть враховані пропозиції сімейних лікарів та сільських голів на скорочення ставок санітарок у тих закладах, де це буде можливо та найменш відчутно. Разом з тим Сергій Карпук просив фельдшерів та сільських голів проконтролювати підписання угод із сімейними лікарями, аби наблизити цей показник хоча б до 90%, бо від цього залежатиме фінансування первинної ланки медицини.

       Остаточне рішення про оптимізації роботи ФАПів у селах будуть приймати згодом, після узгодження усіх проблемних питань із сімейними лікарями та сільськими головами.

Віта Шепеля

 

17.01.2019 року
 
Фотогалерея